Wizyta w Dorsten

W ramach projektu pt. „ Nauczyciele pełni pomysłów. Motywacja i aktywizacja uczniów ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi” (program Comenius Regio) w dniach 5 - 7 maj 2014 r. odbyła się wizyta w Niemczech, w miejscowości Dorsten. W wyjeździe brali udział: przedstawiciele Urzędu Miasta Rybnika, delegacja nauczycieli ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego oraz prezes Stowarzyszenia na rzecz wspomagania osób z niepełnosprawnością i ich otoczenia „Razem”.

Celem spotkania była wymiana doświadczeń i dobrych praktyk związanych z nauczaniem osób ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi. Uczestnicy wyjazdu złożyli wizytę w przedszkolu specjalnym oraz w dwóch szkołach specjalnych:  von Ketteler Schule (partner w projekcie) i Korczak Schule.

Co więcej, w trakcie wizyty zapoznano się z działalnością Organizacji Dorstener Arbeit (partner w projekcie), której głównym zadaniem jest przysposobienie osób niepełnosprawnych do zawodu i włączanie ich do aktywnego życia w społeczeństwie. Wyżej wspomniana organizacja zajmuje się  m.in. zbiórką rzeczy używanych, ich renowacją i sprzedażą w prowadzonych przez siebie sklepach.

Program wyjazdu zawierał wiele innych atrakcji. Jednym z punktów programu była wycieczka objazdowa, podczas której Burmistrz Dorsten przedstawił historię miasta. Ponadto, zorganizowano muzyczne warsztaty z gry na bębnach afrykańskich.

Wizyta w Dorsten dostarczyła nauczycielom wiele informacji na temat systemu edukacji specjalnej obowiązującego w Westfalii Północnej. Wszyscy uczestnicy wyjazdu będą miło wspominać swój pobyt w Dorsten.

logo                                  Program Uczenie się - logo