lewa grafika

logo

  • przedszkol2

kropki

ul. Piasta 35, 44-200 Rybnik

Szkoła podstawowa

Wycieczka do Warszawy

Dnia 4 października 2018 r. 40 uczniów Szkoły Podstawowej nr 7 w Rybniku wraz z 15 opiekunami udało się na dwudniową wycieczkę przedmiotową do Warszawy. Podczas zwiedzania uczestników wycieczki zapoznano z historią stolicy Polski, przybliżono im miejsca znane z lekcji historii oraz zwrócono ich uwagę na rolę Warszawy jako ośrodka życia kulturalnego, społecznego i politycznego.  

 

Nasz pobyt w stolicy rozpoczęliśmy od obiadu w restauracji w Bibliotece Uniwersyteckiej w Warszawie. Wchodząc do budynku zwróciliśmy uwagę na ogromny fragment stalowej konstrukcji magazynowej, który jak nas później poinformowała Pani przewodnik, przeniesiony został z dawnego gmachu biblioteki.

Po posiłku, przeszliśmy do ogrodu, który ku naszemu wielkiemu zdziwieniu, znajdował się na dachu biblioteki. Zwiedzając ogród mogliśmy podziwiać panoramę miasta i widok na rzekę Wisłę oraz bogactwo roślin w aurze jesiennej. Ogród Biblioteki Uniwersyteckiej w Warszawie jest jednym z największych i najpiękniejszych ogrodów dachowych w Europie. To tutaj często odpoczywają studenci, mieszkańcy i turyści.  

Kolejnym punktem naszego programu wycieczki był PGE Narodowy (dawniej Stadion Narodowy w Warszawie). Nie od dziś wiadomo, że metro jest najszybszym sposobem podróżowania w wielkich miastach. Postanowiliśmy skorzystać z metra w celu przemieszczenia się na stadion. Dla większości uczestników wycieczki była to ich pierwsza w życiu przejażdżka koleją podziemną. PGE Narodowy został wybudowany na turniej Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej UEFA EURO 2012. Na jego trybunach znajduje się 58 tysięcy miejsc dla kibiców, w tym 111 dla osób niepełnosprawnych. Wszyscy uczestnicy wycieczki, a w szczególności fani piłki nożnej, z zachwytem podziwiali ten nowoczesny i wielofunkcyjny obiekt.

Jedną z atrakcji naszej wycieczki było również zwiedzanie Krakowskiego Przedmieścia. Podczas spaceru zatrzymaliśmy się m.in. przy Pałacu Prezydenckim, Pomniku Adama Mickiewicza,  Pomniku Józefa Piłsudskiego czy Pomniku Ofiar Tragedii Smoleńskiej. Jednak największe zainteresowanie naszej grupy wzbudził Grób Nieznanego Żołnierza, który upamiętnia bezimiennych żołnierzy poległych w czasie wojny. Pani przewodnik poinformowała nas, że przy Grobie płonie wieczny znicz i służbę pełni Warta Honorowa z Batalionu Reprezentacyjnego Wojska Polskiego.

Z Krakowskiego Przedmieścia przeszliśmy na Plac Zamkowy, przy którym stoi Zamek Królewski oraz kolumna Zygmunta III Wazy (Stare Miasto). W Zamku Królewskim mieliśmy okazję zobaczyć ciekawe filmy na temat zniszczenia i odbudowy zamku.

Zanim udaliśmy się na Rynek Starego Miasta m.in. w celu zakupu pamiątek, to zatrzymaliśmy się przy pomniku Małego Powstańca. Z pewnością rzeźba z brązu przedstawiająca kilkuletniego chłopca w opadającym na czoło niemieckim hełmie z orzełkiem i namalowaną biało-czerwoną opaską, w za dużych butach i płaszczu oraz pistoletem maszynowym przewieszonym przez ramię na długo pozostanie w pamięci wszystkich uczestników wycieczki. Rzeźba upamiętnia najmłodszych uczestników powstania warszawskiego i znajduje się przy zewnętrznym murze Starego Miasta.

Wieczorem, po całodniowym zwiedzaniu, zmęczeni, ale przepełnieni niezapomnianymi wrażeniami i wiedzą, udaliśmy się do hotelu na obiadokolację .

Dzień drugi naszej wycieczki rozpoczęliśmy od spaceru po parku wokół Pałacu Króla Jana III w Wilanowie. Wszyscy zachwycaliśmy się tą przepiękną barokową rezydencją wilanowską i jej ogrodami.

Z Wilanowa udaliśmy się do Łazienek Królewskich, gdzie podziwialiśmy m.in. Wielką Oficynę,  Pałac na Wyspie,  Starą Pomarańczarnię, Pomnik Fryderyka Chopina. Dodatkowo, podczas spaceru, mieliśmy okazję dokarmiania wiewiórek orzeszkami, które wcześniej dostaliśmy od Pani przewodnik. Te i inne zwierzęta bardzo często można zauważyć w Łazienkach Królewskich.

Naszą przygodę w Warszawie zakończyliśmy zwiedzaniem Pałacu Kultury i Nauki, który jest najwyższym polskim zabytkiem (wysokość: 237 m – ze wspornikiem antenowym).

Z przestronnego tarasu widokowego wokół pałacowej wieży i na trzydziestym piętrze tj. 114 m. po raz ostatni mogliśmy podziwiać panoramę Warszawy. Patrząc z góry próbowaliśmy odnaleźć miejsca i obiekty, które zwiedziliśmy podczas naszego pobytu w stolicy.

Pełni wrażeń i emocji wyruszyliśmy w drogę powrotną do Rybnika.

herb rybnika      godło 

 

    

   e dziennik

 

         LOGO FB  SZKOŁA

 

         LOGO FB  PRZEDSZKOLE

         

logo bip, kliknij by wejśćlogo stowarzyszenia razem, kliknij by wejść

realizacja: logo wykonawcy tej strony - grafnet


Administrator: SOS-W Rybnik