ul. Mikołowska 21, 44-200 Rybnik

INTERNAT

Przegląd Jasełek

Po raz dziewiąty, w Rybniku odbył się Wojewódzki Przegląd Widowisk Jasełkowych. Ten konkurs jest jedyną taką imprezą na Śląsku, w której biorą udział osoby pełno i niepełnosprawne. Na trzydniową imprezę do Rybnika przyjechały grupy z całego Śląska.

W tegorocznym przeglądzie wzięło udział 16 grup, które przyjechały min. z Żywca, Raciborza, Wodzisławia Śl., Lędzin, Zabrza i oczywiście z Rybnika. W dniach 13–14 stycznia jury oceniało młodych aktorów, którzy prezentowali przedstawienia jasełkowe.

Przegląd ma charakter konkursowy i wszystkie występy były oceniane przez jury.

O kryteria oceny zapytaliśmy przewodniczącą jury, Marię Świerczynę:

- Pod uwagę braliśmy możliwości występujących osób, ponieważ jest to przegląd również dla osób niepełnosprawnych, braliśmy pod uwagę ich możliwości. Ideą przeglądu jest hasło „Różni lecz Równi”, więc nie mamy żadnej taryfy ulgowej dla osób, które są niepełnosprawne, wszyscy są traktowani sprawiedliwie. Często zdarza się jednak tak, że osoby niepełnosprawne bardziej nam się podobają, ich wyraz artystyczny jest bardziej autentyczny.

- W ocenianiu bierzemy pod uwagę wiele kryteriów, grę aktorską, scenografię, zwracamy również na szczegóły np. żeby Maryja nie była w butach sportowych, czy muzyka jest na żywo, czy grupy korzystają z podkładów muzycznych. Z roku na rok występy są coraz lepiej przygotowane – kończy Maria Świerczyna.

Organizatorami IX Wojewódzkiego Integracyjnego Przeglądu Widowisk Jasełkowych była Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna, Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy oraz Stowarzyszenie „Razem”. Patronat honorowy nad konkursem objął Prezydent Miasta Rybnika, Adam Fudali oraz Starosta Powiatu Rybnickiego, Damian Mrowiec.

Uroczyste rozstrzygnięcie konkursu i wręczenie nagród odbyło się 17 stycznia w Powiatowej i Miejskiej Bibliotece Publicznej w Rybniku. Lauretami zostali:

W I kategorii wiekowej:
I miejsce – Grupa Jasełkowa z SP nr 21 im. Karola Miarki, Rybnik
II miejsce – Temperówki z SP z Oddziałami Integracyjnymi nr 34, Rybnik
II miejsce – Baj ze Specjalnego Zespołu Szkolno-Przedszkolnego, Rybnik
III miejsce nie przyznano.

Nagrody indywidualne otrzymali:
Anna Matusik, Klaudia Mikolka (Temperówki SP z Oddziałami Integracyjnymi nr 34, Rybnik), Jakub Wilk, Piotr Grzywa (Grupa Jasełkowa SP nr 21 im. Karola Miarki, Rybnik)

W II grupie wiekowej laureatami zostali:
I miejsce – WTZ nr 1 Przystań z Rybnika.
II miejsce – Nieposkromieni z Gimnazjum nr 3 im. Józefa Pukowca z Rybnika.
III miejsce – Uczniowie Klas Gimnazjalnych z Gimnazjum im. ks. Teodora Christopha w Miasteczku Śląskim.

Wyróżnienia przyznano grupie Migające Gwiazdki ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego dla Niesłyszących i Słabosłyszących w Raciborzu.

Nagrody indywidualne otrzymali:
Anna Nogły (WTZ nr 1 Przystań, Rybnik)
Damian Moc (WTZ nr 2 Latarnia, Rybnik)
Julia Buchalik (Nieposkromieni, Gimnazjum nr 3 im. Józefa Pukowca, Rybnik)
Adam Dudziak (Włóczykije, Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy, Żywiec)

Organizatorzy: Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna w Rybniku, Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Rybniku oraz Stowarzyszenie na Rzecz Wspomagania Osób z Niepełnosprawnością i Ich Otoczenia „RAZEM”

Laureaci otrzymali nagrody pieniężne.

Joanna Tarnowska, rybnik1.pl