KLUB WŁÓCZYKIJA – terapia przez ruch

Nie siedź – ruszaj się, ruch to zdrowie i przygoda. Pod takim hasłem od kilku lat w Specjalnym Ośrodku Szkolno Wychowawczym funkcjonuje KLUB WŁÓCZYKIJA.

Działalność Klubu to element organizacji czasu wolnego naszym uczniom ale przede wszystkim wspaniała forma terapii przez ruch. W „Klubie Włóczykija” uczeń niepełnosprawny czuje się dowartościowany, potrzebny i może realizować swoje marzenia. Uczniowie z niepełnosprawnością intelektualną dzięki różnym formom aktywności ruchowej i zabawowej mogą rozwijać swoje zainteresowania, umiejętności lub przeżywać otaczający świat.

Działania „Klubu Włóczykija” zamykają się w trzech sferach:

• sportowo – tanecznej / KLUB KIBICA /

• turystyczno – rekreacyjnej / KLUB TURYSTY /

• relaksacyjno – zabawowej / KLUB MIŁOŚNIKÓW GIER PLANSZOWYCH

Działalność sportowo – taneczna to przede wszystkim promowanie zdrowego stylu życia poprzez aktywność ruchową oraz stosowanie zasady „fair play” w sporcie i w życiu. Klub Kibica to zawodnicy Olimpiad Specjalnych, kibice, tancerze. Wszyscy spędzając wolny czas w sposób aktywny, poprawiają sprawność i kondycję fizyczną, przestrzegają zasad uczciwego współzawodnictwa sportowego i uczą się trudnej sztuki zachowania kultury osobistej w rozgrywkach sportowych i na widowni wśród kibiców.

Jako zawodnicy, uczniowie z wielkim zaangażowaniem uczestniczą w wielu imprezach sportowych halowych i terenowych organizowanych przez klub, szkołę, inne placówki oraz Stowarzyszenie Sportowe Olimpiady Specjalne.

Jako kibice członkowie klubu aktywnie zagrzewają do sportowej rywalizacji wszystkich uczestników różnych zawodów sportowych, Turniejów i Mityngów Olimpiad Specjalnych W czasie rozgrywek sportowych członkowie Klubu poprzez brawa, okrzyki, taniec aktywnie motywują wszystkich zawodników do wysiłku i przezwyciężania słabości oraz stwarzają atmosferę sportowej rywalizacji.

Klub bierze również udział w:

• obchodach „Dnia Godności Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną” organizowanych przez WTZ w Rybniku, festynach szkolnych, paradach dzielnic,

• Przeglądzie Zespołów Artystycznych Szkół Specjalnych,

• w imprezie sportowej „Europejskie zawody w pływaniu”

• w międzynarodowych konkursach plastycznych związanych z „Europejskim Dniem Wiosny”.

W czasie turystyczno – rekreacyjnej działalności uczniowie uczą się w sposób aktywny efektywnego wykorzystania czasu wolnego. Cyklicznie organizujemy wycieczki tematycznie związane z prowadzonymi zajęciami, imprezy związane ze specjalnymi okazjami (np. urodziny uczniów), zajęcia rekreacyjne w terenie (np. ogniska), wyjścia do kina, teatru, muzeum (lekcje muzealne związane ze świętami religijnymi, regionalnymi, narodowymi).

Poprzez działalność Klubu Aktywnego Turysty uczniowie:

• utrwalają zasady bezpiecznego poruszania się po drogach i korzystania ze środków komunikacji miejskiej i turystycznej,
  • zwiedzają miejsca zwykłe i niezwykłe, uczą się m. in.: korzystania z różnych źródeł informacji (mapa, plan, przewodnik, multimedia),

• aktywnie włączają się w zbiórkę surowców wtórnych,

• biorą udział w akcji zbierania plastikowych zakrętek pod hasłem „Harcerze Energii” na rzecz chorego na mukowiscydozę Tymka,

• uczestniczą również w warsztatach ogrodniczych, gdzie poznają tajniki prostych prac ogrodowych a jednocześnie doskonalą sprawność manualną,

• poznają kulturę, historię, ciekawostki najbliższej okolicy i regionu.

Specyficzną formą organizacji czasu wolnego w sposób aktywny i twórczy jest działalność relaksacyjno – zabawowa „Klubu Miłośników Gier Planszowych”.

Ta pewnego rodzaju terapia zajęciowa wyraża się w aktywności plastyczno -technicznej, która wspomaga rozwój wyobraźni, ćwiczy koordynację wzrokowo - ruchową, spostrzegawczość, koncentrację, logiczne myślenie, bogaci słownictwo i rozszerza wiedzę o świecie; spełnia zatem wielką rolę rewalidacyjną w rozwoju naszych uczniów.

Członkowie Klubu gromadzą znane i popularne gry planszowe i stolikowe ale przede wszystkim sami projektują a następnie wykonują gry według własnych pomysłów.

Tematyka gier łączy się zazwyczaj z omawianym tematem, specjalnymi wydarzeniami, aktualnymi przeżyciami uczniów. Najpierw jest określony temat, potem wstępny projekt gry, ustalane są reguły i spisana zostaje instrukcja gry, następnie oprawa plastyczna nadaje projektowi ostateczny kształt.

Cyklicznie Klub prezentuje swoje dokonania i organizuje Turnieje Gier Planszowych (np. wiosenny, mikołajkowy, europejski). Są to rozgrywki grupowe, klasowe, szkolne z dyplomami i nagrodami. Każdy chętny może otrzymać kserokopię projektu „klubowych” gier, które gromadzone są przez uczniów w specjalnej teczce.

Podkreślić należy, że wszystkie trzy formy działalności „Klubu Włóczykija” uczą dzieci współdziałać i prawidłowo funkcjonować w grupie rówieśniczej oraz większej społeczności, co jest podstawą prawidłowych relacji w dalszym życiu rodzinnym, zawodowym, społecznym. Pokazują, że czas wolny to nie nuda a radość, działanie i nowe umiejętności a bardzo często sukces sportowy i artystyczny.